Grupa dzieci siedzi przed GórnikiemGrudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami i Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami Dnia Górnika.
Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika gościliśmy w szkolnej świetlicy pana Jana Maciejewskiego, który całe zawodowe życie przepracował w kopalniach, w tym w KWB Kleczew. Nasz gość ubrany w galowy mundur opowiadał o pracy górnika pod ziemią jaki i w kopalni odkrywkowej. Mieliśmy okazję przyjrzeć się czapce, czyli górniczemu czako z lśniącym pióropuszem z białych, kogucich piór i galowemu mundurowi. Dzieci dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części prezentowanego ubioru, jakie znaczenie mają kolory piór, kto dostaje szablę i czemu ona służy. Pan Jan przekazał dla naszej szkoły pełen galowy mundur górnika. Po wysłuchaniu ciekawej gawędy dzieci miały okazję zadać pytania i przymierzyć czako oraz sprawdzić ciężar szabli. Na zakończenie nie zabrakło legendy o Skarbniku, czyli duchu strzegącym kopalni i górników zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1-3.